SIDE-Marianne20-right
SIDE-Marianne20-left

Ako vybrať robotický vysávač?

Robotický vysávač sa už postupne stáva bežným domácim pomocníkom. Čo ale ešte stále nie je bežne dostupné, sú informácie o tom, ako vybrať robotický vysávač. Pri jeho výbere je potrebné brať do úvahy viacero faktorov, ako napríklad rozlohu plochy čistenia, druh podlahy, a pod. O tom, ako a z akých dôvodov si vybrať konkrétny model robotického vysávača, si ďalej povieme niečo viac.

Zmyslom pravidelného používania robotického vysávača je nahradiť každodenné upratovanie podlahy.

Podľa čoho vyberať robotické vysávače?

Členitosť podlahy a rozloha

Prvoradým kritériom pri výbere robotického vysávača by mala byť podlahová plocha. A to nielen z pohľadu jej rozlohy, ale i štruktúry, rozloženia a tvaru miestností. Dá sa povedať, že čím viac miestností a čím zložitejší tvar podlahovej plochy, tým by mal byť robotický vysávač inteligentnejší. To znamená, že na miestnosti rozlohou menšie a usporiadaním nábytku jednoduchšie, vám môže stačiť aj robot bez navigácie. Ak však budete mať miestnosť členitú, s viac nábytkom, s väčšou rozlohou, prípadne i viacero miestností, budete pre efektívne čistenie (aj z pohľadu času) potrebovať robotický vysávač s inteligentnou navigáciou (kamera, infračervené svetlo, ultrazvukové senzory, ...).

Typ podlahy

Robotické vysávače sú určené takmer výhradne na hladké typy podláh. To znamená, že budú účinné hlavne na drevených, PVC, vinylových, laminátových podlahách, ako aj na linoleu, dlažbe, korku, či marmoleu. Koberce vysávajú výkonnejšie robotické vysávače (s lepším náhonom, turbo funkciou, odolnejšími kefami), a to tiež len pokiaľ je koberec nízky (s krátkym vlasom). Niektoré roboty majú aj prídavný antistatický mop, ktorý je ale v praxi nepoužiteľný, o kobercoch už ani nehovoriac.

Sací výkon

Ak uvažujete o kúpe robotického vysávača, nenechajte sa odradiť slabším výkonom motora, v porovnaní s tradičnými vysávačmi. Robotický vysávač prenáša prach a špinu do prachovej nádoby, ktorá je hneď za otvorom, nemusí ich tak premiestňovať na veľkú vzdialenosť (cez hadicu do tela vysávača). Zároveň majú lepšie vysávače rotačné kefy, ktoré vysávanie zefektívňujú.

A ak hľadáte robotický vysávač na zvieracie chlpy, môžete byť pokojní, na trhu sú aj roboty, ktoré nadmerné množstvo chlpov hravo zvládnu. Nájdete ich v špeciálnej kategórii v našom eshope

Filtrácia vysávača

Každý vysávač má filtráciu, a nie je tomu inak ani pri tých robotických. Výrobcovia používajú buď svoje vlastné prachové filtre alebo známe hepa filtre, ktoré sú schopné zachytiť čiastočky až do veľkosti 0,3 mikrónu, čo je 0,0003 milimetra. Hepa filtre sú vhodné pre alergikov, ako aj prevencia voči ťažkostiam s dýchacím systémom.

Navigácia

Navigácia predurčuje to, ako robotický vysávač jazdí po miestnosti a vyhodnocuje optimálnu trasu čistenia. Existuje viacero druhov/spôsobov navigácie, resp. absencia navigácie. Robotické vysávače bez navigácie jazdia buď úplne náhodne (väčšina lacnejších modelov) a nepokryjú dostatočne celú plochu na čistenie, alebo majú svoj algoritmus, na základe ktorého vyhodnocujú ideálnu trasu čistenia. Robotické vysávače s navigáciou využívajú niektorý z prvkov modernej technológie na orientáciu v priestore. Ide napríklad o kameru, vnútorné GPS, laser a ďalšie. Takto vybavené roboty vysávajú kratšie, ale o to efektívnejšie. Zvyčajne pokrývajú vysoké percento podlahovej plochy, blížiace sa 100%. Zatiaľ však žiaden robotický vysávač toto číslo úplne nedosahuje. Aj preto je vhodné mať vždy po ruke klasický vysávač, ktorým raz za čas prejdete miesta, ktoré ostali vynechané.

Na čom nezáleží pri výbere robotického vysávača?

Niektoré značky robotických vysávačov zakrývajú slabý výkon svojich modelov marketingovými trikmi. Jedným z nich je napríklad používanie UV lampy, ktorá je však príliš malá, aby mohla účinne svojím svetlom zabiť väčšie množstvo mikroorganizmov a roztočov. Ďalším býva funkcia mopovania, ktorá väčšinou neprináša želaný efekt, a jednoducho v praxi nefunguje. Na mopovanie odporúčame samostatný stroj - robotický mop. Robotické mopy nájdete v tejto kategórii.
 
Teda ako vybrať robotický vysávač? V prvom rade záleží na Vašich požiadavkách, čo od neho očakávate, aký typ, tvar a rozmer podlahy chcete takto vysávať, koľko peňazí ste ochotní investovať a pod. Preto neváhajte a obráťte sa na kvalifikovaný špecializovaný obchod, kde Vám určite radi poradia. A po prečítaní tohto článku už budete vedieť na čom záleží, a čím sa nedať nachytať. A rada na záver? V drvivej väčšine prípadov platí, že za málo peňazí, málo muziky. Priplatiť si za lepší model sa určite oplatí.

 
tlacitko do kategorie

07. 01. 2016